Ivasivka Mátyás - Cserkészek játékoskönyve
Könyvek > Cserkészek játékoskönyve > Előszó
Idézet
Játszanak, lármáznak tarka gomolyban.
A labda száll, piheg a mell, rohan a láb.
(Sík Sándor: Cserkészek)
Három aranymondás a játékról
- Fontos a győzelem, de a lényeg, hogy jót játsszunk!
- Aki nem akar nyerni, az nem is játszik!
- Okos enged, de a legokosabb, ha nem is veszekszünk!
(a Regnum Marianum gyűjteményéből)
Ajánlás
B.P. azt tanította, hogy a cserkészet a jellemnevelés nagy játéka. Nekünk azt is tudnunk kell, hogy a játék a jellemnevelés nagy edzőtábora.
A játék határtalan lehetőséget kínál az el nem fáradni tudás, a nemes küzdelem, a becsületesség, az igazságosság, a testvériesség, a derűs lélekkel veszteni és az őszinte szerénységgel nyerni tudás gyakorlására. Csak akkor zavartalan és vidám testünk és elménk felfrissítése, ha így, cserkész módra játszunk.
Ilyen szép játékot kívánok valamennyieteknek!
1990. november 5.
Arató Laci bá
cserkésztestvéretek
Elöljáróul
„Ajkunk víg dala csendül,
és üde-tisztán zakatol a szív,
jöjjön a munka, jöjjön a játék,
s győzzön a krisztusi béke...”
(Tábori cserkészdal 1959-ből)
A KIVÁLÓ CSERKÉSZVEZETŐ,
DR. SIPTÁR ERNŐ
EMLÉKÉNEK
Száll a labda, röppen a nyíl, feszül az izom. A kipirult arcok, csillogó szemek valami nemesen emberi, belső örömöt, harmóniát sugároznak. Hiába, no... - játszunk. Játszunk éppoly fiatalos, kemény küzdeni tudással, mint az egykori őshaza magyar gyermekei, vagy az Újvilág indián törzseinek kis harcosjelöltjei, s játszunk olyan szeretettel, egymás iránti megértéssel, mint a názáreti fiúk és leányok játszhattak a gyermek Jézusra hallgatva.
A cserkészek játéka olyan, mint az íjból kipattanó nyílvessző, mely a magasságok felé röppen. Nem csupán erősebbé, ügyesebbé, találékonyabbá, hanem megértőbbé, önzetlenebbé, segítőkészebbé, egyszóval emberebbekké tesz bennünket.
Fölbecsülhetetlen értékű nemes eszköz a játék a cserkészvezető kezében. A kisebbek megnyerésének leghatásosabb módja. Elsősorban ezen keresztül kedvelik meg a cserkészéletet. Persze nemcsak a kicsik, hanem a nagyok is kedvelik a nekik való, izmot elmét megmozgató játékot; „homo ludens”. Talán a játékok folyamatában tudom legjobban megismerni a rám bízott cserkészeket; a küzdelem hevében sok-sok jó és kedvezőtlen tulajdonságuk bukkan a felszínre, viszont éppen a közösségi játék segítségével tudom a lányokban, fiúkban rejlő szép tulajdonságokat erősíteni, a rosszakat nyesegetni.
Ne múljék el összejövetel, séta, kirándulás játék nélkül. Lehetőleg minden alkalommal tanuljunk újat is. Ügyeljünk a változatosságra; a különösen népszerű játékokat se csépeljük el! Minél fiatalabbak cserkészeink, annál többet játsszunk, a nagyobbaknál inkább a komolyabb erőfeszítést, alaposabb értelmi előzményeket föltételező játékokat vegyük elő. A vezetőnek kell megítélnie, hogy a megtanítandó játék inkább a lányok, vagy inkább a fiúk igényeit elégíti-e ki. Persze a játékok döntő többsége mindkét nembéli ifjúság testére van szabva.
Gyűjteményünk játékait két fő csoportra osztva közöljük:
1. Szabadban játszhatókra, 2. Zárt helyen (szobában, sátorban,
tábortűznél) folytathatókra. Megvalósításukhoz zömmel az őrsi keret (8-10 fő)
elegendő. A játékcímek mellett a játékhoz szükséges minimális létszámot,
a szabadtérieknél a megfelelő terepet, s az esetleg szükséges eszközöket is
föltüntettük. Kerültük az olyan játékok közlését, melyek hosszadalmas
előkészítést, túl sok eszközt igényelnek.
Külön két fejezetet szenteltünk a cserkészpróbák egyes pontjai elsajátítását elősegítő játékoknak. Ha ilyen és hasonló játékok segítségül hívásával készítjük föl cserkészeinket a próbázásokra, távolról sem válnak „iskola-szagúakká” foglalkozásaink.
Kitértünk az egyébként szobai jellegű, de tábortűzi használatra is megfelelő játékokra. Legyen a játék a cserkésztábortüzeknek éppoly kedves és elmaradhatatlan tartozéka, mint a nóta vagy a mese. A zárt helyen alkalmazható játékoknál még valamire gondoltunk; táborozásaink folyamán megtörténhet, hogy egy – netán huzamos ideig tartó – eső a sátrakba kerget bennünket. Mivel foglalkozzunk olyankor, ha már elapad a mese-, tréfa-, és nótakincsünk? Hát játsszunk! Méghozzá olyan játékokat, amelyhez nem szükséges nagyobb terület; gyűjteményünk bőséges anyagot nyújt erre az eshetőségre is számítva.
A CSERKÉSZEK JÁTÉKOSKÖNYVE elsősorban a pécsi 10.sz. P.Á.R. és a 47.sz. Szent László király (P.C.F.) cserkészcsapatok egyesüléséből a hallgatás éveiben létrejött Sziklatábor csapat 1954-ben kiadott, e sorok szerzője által szerkesztett játékgyűjteményére épül. De sok-sok fordulatos, ötletes játékot vettünk át a budapesti Regnum Marianum Varga Péter által összeállított játéktárából, valamint a KALÁSZ főleg népi leányjátékokat tartalmazó gyűjteményéből is. Magától értetődő, hogy a jövőben tovább bővülhet az újjáéledt magyar cserkészet játék-kincs-gyűjteménye...
Cserkészvezető testvérem, vedd ezt a játékos-tarisznyát; gazdagabb és színesebb lesz tőle őrsöd, rajod, csapatod élete...
Pécsett, 1990. Szent István király ünnepén
Jó munkát!
Ivasivka Mátyás
a 47.sz. Szent László király
(P.C.F.) cserkészcsapat parancsnoka