A cserkésztörvények magyarázata

Cserkészkönyv > Táborverő próba > Tanítvány próba > 2. A cserkésztörvények magyarázata

1. A becsület törvénye

Verekedés volt az osztályban. Az igazgató egyenként behívta a fiúkat, s igyekezett megtudni tőlük, ki kezdte a verekedést. Feri is sorra került. Az igazgató megkérdezte, hogy mivel bizonyítja szava igazságát. Feri egy pillanatig habozott. Aztán a mellén lévő cserkészjelvényre pillantott. Csak ennyit mondott: „Én cserkész vagyok. A cserkész sohasem hazudik.” Az igazgató minden további nélkül elfogadta Feri vallomását.

A cserkész szava esküt ér. Becsület dolgában ne ismerj megalkuvást. Sem szóban, sem tettben, soha egy hajszálnyira se térj el az egyenességtől és igazságtól. Vállald habozás nélkül minden tettednek és minden szavadnak következményét. Aki hazudik, akár szóval, akár cselekedettel, az eljátszotta becsületét. Nem méltó a cserkész névre. Becsületed a legdrágább kincsed. Ha minden elvész is, becsületedet őrizd meg szeplőtelenül!

2. A kötelesség törvénye

Jóska még nem volt kész iskolai feladatával. Barátai nagyon csábították, hogy menjen el velük játszani. Egy ideig habozott. Már azon volt, hogy „majd később” fejezi be a házi feladatot. Ekkor megpillantotta asztala fölött a falon a cserkészfogadalom szövegét. Eszébe jutott, hogy első a kötelesség! Fájó szívvel ugyan, de férfias elszántsággal mondott nemet a barátok hívásának.

Méltó akarsz lenni a cserkész névre? Első gondod a kötelességteljesítés legyen.

Istennek imádással, szeretettel, engedelmességgel tartozol. Ennek a kötelességnek akkor teszel eleget, ha egyházad előírása szerint buzgó, vallásos életet élsz.

Hazádnak hűséggel és munkás szeretettel tartozol. Hazádat akkor szereted igazán, ha egynek érzed magad vele. Ha minden erődből jellemes magyar férfiúvá neveled magad. Ha kifejleszted minden képességedet, hogy így jobban tudd szolgálni hazád ügyét. Légy hű fia új hazádnak is. Erre kötelez a hála, de így tudsz legjobban megbecsülést szerezni a magyarságnak is.

Embertársaidnak mindazzal tartozol, amit magadnak kívánsz. Iparkodj másokat megérteni, szeretettel megbecsülni. A gyengékkel és a szegényekkel érezz együtt. Hasznosan töltött életeddel így értékes tagjává leszel az emberiség nagy családjának.

3. A szolgálatkészség törvénye

Suhancok feldöntötték egy narancsárus kocsiját és elszaladtak. Feri éppen az őrsi gyűlésről ment haza és látta, hogy a szegény árus tehetetlenül bajlódott a szétszórt gyümölccsel. Odasietett és kezdte felszedni a narancsokat, hogy az árus kosarába rakja őket. Az odahívott rendőr azt hitte, hogy Feri is a suhancok közé tartozott és bevitte az őrszobára. Ott Feri magyarázni kezdte: „Kérem én csak segíteni akartam...” A rendőrőrmester meglátta Feri mellén a cserkészjelvényt, s egy meleg kézfogással azonnal útjára engedte...

Keresd az alkalmat, hol tehetsz jót, kin segíthetsz, hogyan mutathatod meg leleményes szeretetedet. Tanuld meg, hogyan lehet életet menteni: baleseteknél elsősegélyt nyújtani; meggondoltan, gyorsan és ügyesen cselekedni. Segíts akkor is, ha az áldozatot kíván, ha le kell mondanod egyéni kényelmedről, kedvtelésedről is.

Amikor másokon segítesz, nem szívességet teszel. Egész egyszerűen kötelességedet teljesíted. Azért kaptad Istentől képességeidet, hogy azokat embertársaid szolgálatába állítsd. Csak így lesz szebb és jobb a világ. Jótettedért elismerést ne várj, jutalmat el ne végy.

4. A testvériség törvénye

Gyuri vasárnap délutánonként a város egyik nyomortanyája felé vette útját. Ott összegyűjtötte a kisgyerekeket. Játszott velük. Mesélt nekik. Igyekezett nekik minden lehető módon örömet szerezni. Amikor valaki megdicsérte, hogy szabadidejét így feláldozza, szerényen csak annyit mondott: „Ezek nem idegenek, hanem az én testvéreim...”

Az Isten minden ember Teremtő Atyja. Ha egy az atyánk, egymásnak testvérei is vagyunk. Úgy kell viselkednünk egymással szemben, mint jó testvérekhez illik. Szeretnünk, becsülnünk, segítenünk kell egymást.

Akik a cserkészliliomot viselik, vallási, faji, nemzeti és társadalmi különbségeken keresztül egyek a közös testvéri szeretetben.

Arról lehet megismerni, hogy Krisztus tanítványa és cserkész vagy, hogy szívből szereted ember- és cserkésztestvéreidet.

5. A lovagiasság törvénye

Pisti egész napos kirándulásról ment haza. Örömmel látta, hogy még volt ülőhely az autóbuszon, ahol megpihentette fáradt tagjait. A következő megállónál öreg bácsi szállt fel. Neki már nem jutott ülőhely. Mindenki hirtelen másfelé nézett. Pista barátságos mosollyal ugrott fel. Átengedte helyét az öreg embernek...

Cserkész, légy a lovagok utódja. Légy tehát türelmes és nagylelkűen elnéző mások gyöngeségeivel szemben. Sugározza arcod, hogy mindenkinek jót akarsz, hogy bizalommal fordulhatnak hozzád. Fellépésed legyen finom. Ne szégyellj udvarias lenni.

Légy kemény és szigorú önmagaddal szemben, hogy gyöngéd tudj lenni másokhoz. Az acélos test előfeltétele a lovagias léleknek. Tanuld meg tűrni a meleget és hideget. Kerüld a nyalánkságok (cukorka, csokoládé) és a különböző „üdítő italok” túlzott élvezetét.

Indíts elszánt harcot hibáid ellen, amelyek megakadályozzák, hogy lovagias légy. Vedd nagyon komolyan a napi lelkiismeretvizsgálatot. Csak így tudod felfedezni hibáidat. A küzdelemben légy bátor és elszánt, versenyekben pedig kitartó.

6. A természetszeretet törvénye

Egyéni akadályverseny volt a táborban. Egymásután indultak a fiúk. Jancsi harmadiknak indult. Erősen fogadkozott, hogy ő nyeri meg a versenyt. A célnál azonban hiába várták. Már az utolsók is beérkeztek, amikor Jancsi megjelent. Később bevallotta, hogy kiesett madárfiókákat rakott vissza a fészekbe. Emiatt ért be utolsónak...

Tarts tiszteletben minden teremtett dolgot, mint a Teremtő kezének alkotását. Ügyelj az erdők és mezők tisztaságára. Kíméljed a növényzetet. Ne irtsd az erdőt „ész nélkül”. Élő fát ne használj céltáblának balta-, vagy késdobáshoz. Szíved érzelmeit se vésd élő fa kérgébe.

Légy jó az állatokhoz. Ne kínozd őket. Ok nélkül még egy hangyát se ölj meg. Az Élet, akármilyen alacsonyrendű, tiszteletet követel. A Teremtőtől veszi eredetét. Éppen azért védd az életet, ahol csak tudod.

Ha ismered a természetet, otthonodnak tekinted. Szívesen időzöl benne. Járj nyitott szemmel, érdeklődve a természetben. Lásd meg abban gondviselő Mennyei Atyánk keze nyomát.

7. Az engedelmesség törvénye